sporda kadın – Peki benzer hikaye

0
100

Bu hafta sporda kadın konusunda en çok konuşulan konu hentbol sporcusu Merve Akpınar oldu.

DHA’nın yaptığı röportajda ağlayarak anlattıkları herkesi etkilemişti. Merve o videoda şunları söylemişti. Yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken küçük kız, “Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın, oran buran görünür” diyerek çevre beni dışladı. Sonra ben de ’Hayır, ben neden oynamayayım?’ dedim. O zaman kendime bir söz verdim. Başta Türkiye ve ’köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim ve sesi olacağım’ diye. Hem meslek sahibi olup onu yapacağım, hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan hep spora devam ettim, bırakmayı da hiç düşünmüyorum” demişti.

“Okulun toprak sahasında oyun oynamanın çok zor olduğunu ifade eden Akpınar, “Sinekler ağzımıza giriyordu. Ayaklarımızdaki beyaz çoraplar kahverengiye dönüyordu. Toprakla aynı renk oluyordu. Kızgın güneşe rağmen bu başarıyı yakaladık. Bize yeni bir spor salonunun yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Sonra ise okula alınmadığı dedikoduları dolaştı. Kendisine yapılan cinsiyet ayrımcılığına gösterdiği tepkiyle gündem olan 13 yaşındaki hentbol oyuncusu Merve Akpınar, antreman yaptığı sahayı basın mensuplarına göstermek istedi. Ancak okul yönetimi buna izin vermedi.

Spor arena’nın 2 gün önce yaptığı haberde ise Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Türkiye Hentbol Federasyonunun davetlisi olarak gittiği Ankara’da yaptığı konuşmayla dikkati çekip, büyük destek gören Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar ve takım arkadaşlarının antrenman yapacakları salonun yapılması için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Merve yalnızca sporcu kızların değil kadın- erkek eşitliğini savunanların sesi oldu. Sadece Merve değil öncesi de var tabii…

Peki benzer hikayeyi kimde gördük biraz bahsedeyim. Evin Demirhan’da Siirt’ten çıkan ve kadın milli güreşçidir. Hatta onunla ilgili mini belgesel de var. Belgeselin adı ”Siirt’in Sırrı” izlemenizi tavsiye ederim Muhtemelen filme ulaşmanız zor. Çünkü ben izlediğimde yönetmenden şifre ile internet üzerinden izlemiştim. Neden mi çünkü film gösterime girebileceği salon dahi bulamamıştı. 16 yaşında Siirtli güreşçi bir kızın kalabalık ailesine bakmak, kendine bir gelecek yaratmak için verdiği mücadeleyi anlatan İnan Temelkuran ve Kristen Stevens’in yönettiği belgesel “Siirt’in Sırrı” yalnızca internette gösteriliyor. Film Antalya’da en iyi belgesel, Adana’da jüri özel ve kurgu ödülü almıştı. 

Bu zorlukların üstesinden gelip başaran daha nice sporcu var. Onlar sadece kendi sporlarında başarı için çabalamıyor, üstüne de kadın olmanın zorlukları ile başa çıkıyorlar.

Yeni neslin mahalle kültürü yok peki o zaman neler olacak hadi bakalım…..

sporda kadın olarak bu haberler hakkında yorumlar ile blog yazmaya devam edeceğiz.

sporda kadın ‘ı takipte kalın.

Mesajınızı Yazın

%d blogcu bunu beğendi: