Sporda etik ama rallide nasıl?

0
216

İlayda Yağmur Yılmaz Avrupa Kadınlar kupasında ilk defa ilk Türk Kadın olarak piste çıkıyor. Kadın Motorsiklet yarışlarının en büyüğü olarak nitelendirilen Avrupa Kadınlar Kupasında ilk Türk sporcu olarak mücadele edecek. İlk ayakta 17 Nisan’da yapılacak.

İlk var da ikinci kim?

Hala ilklerden bahsediyoruz. Geldik 2021 yılına! Yani insanlık bırak aya çıkmayı ayda koloni kuracak biz hala ilklerden bahsediyoruz. İlayda uzun yıllardır motorsiklet sporunda önde olduğunu hissettiriyor zaten. Boş zamanlarında da hiçbir zaaman bırakmadı, sosyal medyasından da takip ediyoruz. Kendisi 32 yaşında.

TRT’de haberini izlerken aktif olarak yarışan tek motorsiklet yarışçısı diyor. Herhalde cümleyi yanlış kurdular…

 

****

Bodrum Rallisi

 

11 Nisan Günü gerçekleşen Ralli Bodrum’un arkasından yarışma direktörü Nurdan Akal’ın da açıklaması

‘’Türkiye’de yapılan bu saldırı, spora ve sporcuya yapılmış bir saldırıdır.’’ diyerek kınadı.

Gerçekten üzücüydü. 83 kayıt ve 160 dan fazla sporcunun katıldığı bu yarıştan sonra bunları duymak üzdü.

28 yıl aradan sonra gerçekleşen Bodrum Ralli yarışı, Bodrum’un ruhuna çok uyuyordu.

 

Ralli, sporların arasında en elit sporlardan birisidir. İçerisinde siyasetçisi, tiyatrocusu, iş adamı vs birçok katılımcı olur. Bir tarzı duruşu vardır. Bu ortamda silahların çıkması tam sporda etik konusudur. Spor ahlakı olmayan bu kültüre sahip olamayanların var olması çok üzücü.

Sen spora nasıl silahı sokarsın , ne cürretle!

Olacak iş değil, ne olacaksa kurallar gereği, kurul yapar. Beğenmezsen prosedür gereği dilekçe yazarsın, komisyona itiraz böyle olmaz yahu.

Bu kadar elit sporda bunlar yaşanıyorsa diğer sporlarda vay halimize.

 

****

Dünyada neler oluyor?

 

2021 F1 sezonunda kurallarda bildiğiniz gibi değişiklikler yapıldı. Bu da büyük ölçüde eğimli araçları olumsuz yönde etkiledi.Bu yüzden bu kaybı telafi etmek için takımlar araçlarda değişikliklere gidiyor. Örneğin Mercedes, ciddi değişiklkler yapıyor. Redbull’ da aynı şekilde araçlarını bakıma soktu. MM düzeyinde arka fren, difüzör ve viteslerde iyileştirmelere gidiyorlar.

 

2022 İsveç Rallisi etkinlik yapılması planlanan Varmland’dan 800 km daha kuzeydoğusunda yapılacak. 1973’den beri ilk defa Varmland dışında yapılacak. Rallinin yer değiştirmesinin en büyük sebebi yoğun kar yağışı oldu. Kar rallisi olduğu için daha zorlu bölgeleri seçmişler.

Kar olmazsa fotoğraflardaki o güzel görüntüler ve o zorlu şartları yakalamak imkansız.

O yüzden biraz daha kuzeye taşıyarak Dünya’nın önemli şampiyonalarından biri oldukları konusu değişmeyeceğe benziyor.

 

Audi Formula E’den çekilmesinin sebebi olarak iki yeni motorsporları projesinde yer alması olduğu tahmin ediliyor. Alman üretici Le Mans 24 saate geri dönecek ve Dakar Rallisi’ndeki elektrik projesine katılacak.

 

 

 

Takipte kalın!

 

Sporda kadın kurucusu Esra Küçükyalçın

 

 

Mesajınızı Yazın

%d blogcu bunu beğendi: