Ralli’de son durum: Ertelenen Ertelenene

0
87

Geçen gün ‘’Çocuk Oyunu Değil’’ adlı Netflix filmi ve video oyunları ile ilgili hem oyun tutkunlarını hem de onların kaygılı ailelerini gözden geçiren belgeseli izledim. Aslında beni etkileyen şu oldu, oyundan çıkıp Le Mans Fransa’da yarışan sporculardan briinden bahsediyordu. Aslında Türkiye’den de benzer hikayemiz var, Cem Bölükbaşı

Aslında enteresan bir konu, çünkü video oyunlarından gerçek spora geçen sporcular oluyor. ‘’video oyunları iyi mi kötü mü?’’ sorusuna bir yanıt olabilir. Bundan neden bahsediyorum?!. Çünü açıklanan verilere göre, Türkiye’deki espor oyuncularının yüzde 45’i kadın. Buradan da şu anlaşılıyor, formula yarışlarında Türkiye’den kadınlardan geçiş yapabilecek potansiyel var!

Borusan Otomotiv’in desteklediği Cem Bölükbaşı ve Berkay Besler geçenlerde 2021 GT4 Avrupa Serisi’nin ilk etabı Monza pistinde genel klasmanda 5., kendi klasmanlarında 2. oldular.

Bunlar müthiş haberler…

TESFED (Türkiye Espor Federasyonu) Başkanı Alper Afşin Özdemir yaptığı açıklamada Türkiye’de 32 milyon oyuncu bulunurken espor farkındalığı olanların sayısı 12 milyona varıyor. Bu oyuncu kitlesinin yüzde 56’sı erkek yüzde 44’ü ise kadın diyor.

Bodrum Rally Halikarnassos..

Bodrum Rally Halikarnassos ertelenmiş. Yani ertelenmiş olması tahminimce geçtiğimiz gün yapılan Bodrum Rally kalabalık olması ve olayların yaşanması sebeplerden birkaçı diye tahmin ediyorum. Aslına bu da Transanatolia gibi güzel bir etkinliği düzenleyenler tarafından yapılıyordu.

Türkiye’de daha fazla etkinlik olsun her zaman destekliyoruz o ayrı. Ama herhalde aynı yerde aynı hafta iki tane olması tabii üst üste gelmiş iki etkinlik oldu.

Tabii bu dönem herkes Eskişehir’e yoğunlaştı. Evofone ESOK Rally‘de kayıt sayısı 90 kişiyi aştı.

Dünyada da bir ralli ertelendi. Finlandiya Rallisi.

Sebebi de Covid! Zaten etkinlikler ertelenen ertelenene… Ama tabii Finlandiya’da sebep, taraftarların tutkusu ve coşkusu her sene güzel oluyor. Avrupa’ da etkinliğe kayıt yaptırandan çok izleyenleri daha önemsiyorlar. Yaptık oldu değil yani. Bu yüzden aslında yılın soruna ertelenmesi anlamlı görünüyor.

World Ekonomic Forum’un 30 ülke arasında yaptığı araştırmaya göre yaklaşık yüzde 60 oranında insanlar 12 ay içerisinde covid öncesi normal döneme döneceğimizi düşünüyor. Bunun da en fazla ikinci oran ise yüzde 32 ile 7-12 ay arasında eski hayatımıza döneceğimizi düşünüyorlar.  Bu durumdan bakınca sene sonun ertelenmesi anlamlı olmuş.  Umarız bu hastalık bir an önce gribe döner de yazın hep birlikte sadece güneş yüzü değil, güneşle birlikte koşu, triatlon, bisiklet gibi dört mevsimin olduğu ülkemizde daha fazla spor etkinliği görürüz.

Spordakadin.net kurucusu Esra Küçükyalçın

Mesajınızı Yazın

%d blogcu bunu beğendi: